Preminuo je vlč. Ivan Košić (10. 06. 1943.- 18. 01. 2025.), dugogodišnji župnik župe Križovljan

OBJAVLJENO 21.1.2025.  |  AUTOR: Općina Cestica

U jutarnjim satima, u nedjelju, 19. siječnja 2025. godine, nakon rane mise u župnoj crkvi Uzvišenja Svetog Križa u Radovcu, primili smo žalosnu vijest o smrti našeg dugogodišnjeg župnika vlč. Ivana Košića, a koji je u subotu na večer, 18. siječnja 2025. godine, preminuo u bolnici Klenovnik. Služeći Bogu i ljudima na župi Križovljan, u općini Cestica, vlč. Ivan Košić proboravio je preko 44 godine.

Oproštaj i misa zadušnica u crkvi u Radovcu biti će u utorak 21. siječnja 2025.

11,00 sati misa zadušnica za vlč. Ivana Košića

U 12,30 groblje Nova Ves Petrijanečka, obred sprovoda i pokop

Tijelo vlč. Ivana Košića biti će od 09,30 sati izloženo u župnoj crkvi u Radovcu

Za sve župljane koji nemaju vlastiti prijevoz, nakon mise u crkvi u Radovcu Općina Cestica, organizira besplatan prijevoz autobusom na pogreb u Novu Ves, a nakon pogreba i povratak natrag do župne Crkve Uzvišenja Svetog Križa u Radovec

Vlč. Ivan Košić, rođen je 10. lipnja 1943. godine u Novoj Vesi, župa Petrijanec, a roditelji su mu bili Josip i Katarine rođ. Jerec. Za svećenika Zagrebačke nadbiskupije zaređen je 29. lipnja 1969. godine, a za župnika na župu Križovljan dolazi 2. prosinca 1979. godine.

Uz brigu za vjerske potrebe župljana i održavanja i obnovu crkve i kapele Svetog Lovre u Lovrečanu, obnavlja i župni dvor, a uz crkvu Uzvišenja Svetog Križa gradi i zgradu Pastoralnog centra te uz pomoć vjernika, uz grobište žrtava poratnih likvidacija 1945. godine  u Otok Virju, podiže i kapelu Blaženog Alojzija Stepinca koju je u lipnju mjesecu 2000. te blagoslovio mons. Marko Culej, prvi biskup Varaždinske biskupije.

Uz brigu za duhovne potrebe povjerenih mu vjernika, održavanja, obnove i izgradnje zgrada posvetio se i istraživanju povijesti župe Uzvišenja Svetog Križa (a i rodne župe Petrijanec op ft), pa je tako zahvaljujući župniku Ivanu Košiću 1987. godine tiskana i prva knjiga o župi Križovljan, „Povijest župe Križovljan“, a po osnivanju Općine Cestica, od 1994. godine, s brojnim povijesnim temama i prilozima sudjeluje i u brojnim izdanjima Glasa općine Cestica. Teme o povijesti župe i općine objavljene su i u monografiji Općine Cestica, tiskanoj 2005. godine, a zahvaljujući vlč. Ivanu Košiću sačuvane su i uvezene najstarije župne matice župe Križovljan, iz razdoblja potkraj 17. i početka 18. stoljeća (mlađe se čuvaju u arhivima). Zahvaljujući poznavanju latinskog i „srednjevjekovnog“ rukopisa, a i njegovoj susretljivosti  i dobroti brojnim  obiteljima „sačinio“ je rodoslovlja.

Živio je izuzetno skromno.  Materijalna strana nikad mu nije bila važna, a s posebnim razumijevanjem vodio je brigu o siromašnima, starijim i bolesnima – nikad kod njih nije uzimao nagradu koju su mu župljani davali za blagoslova kuća. Predanost i briga za opće dobro polako je tijelo iscrpljivala pa su mu posljednjih godina vođenja župe, kod blagoslova kuća pomagali bogoslovi. Skromnost i briga za ljude u nevolji do izražaja je došla i nakon velike poplave 2012. godine kada je zamolio bogoslova koji je obavljao „križec“ u poplavljenim naseljima da ne smije ništa uzimati i odluka se i ispoštovala.

Iz zdravstvenih razloga vlč. Ivan Košić je 2013. godine umirovljen. Svoje umirovljeničke svećeničke dana provodio je u župnom dvoru župe Križovljan sagrađenom 1760. godine, a ukoliko su zdravstvene mogućnosti dozvolile rado je pomagao i vlč. Zorislavu Šafranu, koji ga je naslijedio i župni ured i stan preselio u sagrađeni Pastoralni centar.

   Za svoj rad na župi i Općini, Općina Cestica mu je, na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Općine Cestica, 2014. godine dodijelila nagradu za životno djelo. 

Internet stranica koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost.